Jiří Bartoň otužmísta otužování

Brrrr, otužování, to není (JE) pro mě!

Otužování – slovo, které se snad v poslední době skloňuje nejvíce, hned po tom fujtajblu, který nás už více jak rok omezuje. Říká se, že doménou otužování jsou severské země, ale pokud máte přístup k internetu, potažmo k sociálním sítím, nemohli jste nezaznamenat, že i u nás, v české kotlině je to snad samý otužilec. Jedna fotka střídá druhou. Fotí se mladí, staří, celebrity, no prostě všichni. Otužování je prostě módní záležitost a podléhá jí čím dál více lidí, a to je moc dobře.

otužování

Vystavování se chladu má mimo záviděníhodné fotky spoustu benefitů, které mají přímou souvislost se zdravím, jak fyzickým, tak i duševním. Co se týče fyzického zdraví, otužování podporuje imunitu, napomáhá správné cirkulaci krve a funguje jako prevence proti nachlazení, chřipce i angíně. U sportovců jsou prokázány zrychlené regenerační procesy po koupelích v ledové vodě po výkonu. 

Co se týče vlivu na psychiku při vystavení se ledové vodě se nám vyplavují do těla hormony štěstí – endorfiny. Sám musím potvrdit, že pokud jste v ledové vodě, Vaše mysl začne po chvilce fungovat v trochu jiném módu, a to tak, že problémy, které jsou kolem nás jsou najednou menší, nebo zmizí, alespoň na čas úplně. Je to dáno tím, že na to prostě nemáte čas. Dá se říct, že po určité době se vytrácí prvotní křeč, šok a přichází relaxace a uvolnění.

otužování

Pokud se bavíme o vystavování se chladu máme vlastně dvě možnosti. První je otužování vzduchem, kdy můžeme začít tím, že postupně s tím, jak si zvykáme na chlad a získáváme vůči němu jistou odolnost, odkládáme jednotlivé vrstvy oblečení. Dá se opravdu začít i tím, že budeme vynášet odpadky pouze v tričku a kraťasech. Těch pár kroků k popelnici opravdu nikomu v našich podmínkách žádnou nemoc nepřivodí. Postupem času se můžete dopracovat až k tomu, že část Vašich procházek, nebo i celé dokážete absolvovat bez trika. Sám znám pár otužilců, kteří kombinují obě možnosti, a to otužování vzduchem, kdy běhají třeba na Lysou horu jen v kraťasech i v mínusových teplotách následně ještě vlezou do ledové vody, což je druhý způsob otužování.

otužování

Otužování vodou je asi populárnější, ale osobně si myslím, že také o něco náročnější. Je to dáno tím, že voda sama o sobě rychleji odvádí teplo z povrchu těla, více určitě tekoucí než voda stojatá. Dá se však dohledat spoustu doporučení, jak začít. Obecně u 99% lidí platí, že by měli začít postupně. Například snižování teploty vody ve sprše. Určitě je dobré si dát nejprve teplou sprchu, kdy se teplo v těle naakumuluje a na závěr si teplotu vody snížit.

Další možnost je pustit rovnou studenou vodu a tu si pouštět pár dní jen na nohy a postupně jít výše, až se budete moct sprchovat celí. Pro podporu cirkulace krve je dobré střídat teplou se studenou vodou, vždy se, ale končí studenou. Pokud zvládnete sprchu, je čas přejít na otužování ve vodě. Tady doporučuji najít si nějakou skupinku zkušenějších otužilců, což má výhodu v tom, že Vám mohou poradit ve Vašich začátcích a pak taky funguje to, že pokud uvidíte, že to dokážou i jiní bude pro Vás jednodušší překonat počáteční obavu.

Rád bych vám popsal mé začátky s otužováním. Začal jsem někdy před cca 1,5 rokem, kdy mě vyhecoval kamarád, se kterým jsem chodíval cvičit. Do té doby bylo pro mě slovní spojení studená voda sprostým slovem a když jsem vycházel z koupelny, bylo to, jako vyjít ze sauny, no prostě plno páry, až nebylo vidět. Když jsem pouštěl sprchu, vždy jsem otočil sprchovací hlavici od sebe a dával pozor na to, aby na mě nespadla ani kapka studené vody. Nevím, kdy se to přesně zlomilo, ale jednou jsem si řekl, že to zkusím a po mé saunovací sprše jsem začal ubírat teplotu vody, až tekla na můj vkus dost studená.

Tehdy jsem si řekl, že tohle opravdu není nic pro mě, sprchu jsem zastavil s tím, že už nikdy. Po cca týdnu, když jsem byl opět ve sprše jsem si řekl, že přece nemůžu být taková „srágora“ a že to teda ještě zkusím. Věděl jsem, ale, že postupně to nepůjde. Pustil jsem tedy co nejstudenější vodu, napočítal do deseti a vlezl tam. Následovala málem zástava srdce, ale dal jsem to! Od té doby jsem se každý den měsíc a půl sprchoval v ledové vodě, abych měl průpravu na vstup do řeky, což se taky stalo.

Od té doby jsem absolvoval desítky ponorů do ledové vody a přidal jsem i otužování vzduchem, a to jak na procházkách, tak i při sportu. S otužováním nás začínalo organizovaněji myslím 7 a nyní nás v jednu chvíli bylo ve vodě cca 40. Určitě nemůžu nevzpomenout, že se ke mně přidal můj nejmladší syn Vojtík – 7 let, který si během chvilky vysloužil náš dres, kterým je světlemodrá zmijovka, a na to, abyste ji získali je potřeba 10 x ponořit své tělo do ledově chladné vody. Jablůnčanů, kteří si vysloužili dres, je již kolen deseti a věřím, že další přibývat.

Pokud ve Vás tedy hloubá myšlenka začít s otužováním, můžete se na úplný začátek přijít podívat ke vsetínskému splavu na Ohradu, což je naše základna, kde každou neděli v 10 hodin pořádáme společné ponory. Přivítá Vás opravdu přátelská atmosféra a nikdy nekončící dobrá nálada party ledových žen, mužů i dětí.

Rádi Vás mezi sebou přivítáme.

LEDU ZDAR, NEMOCEM ZMAR!!!

Máte chuť zveřejnit svůj příběh a podělit se s ostatními? Pošlete nám ho mailem s fotografiemi na info@otuzmista.cz. Rádi ho pod vaším jménem zveřejníme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *