otužování český ráj

Jak začít s otužováním

otužování

Otužování nabývá stále na větší popularitě mezi lidmi. Setkáváme se s ním v tisku, Facebooku, Instagramu, ale i bezprostředně kolem sebe. Když se jen tak v chladnějším období procházíme kolem splavů, řek a rybníků, potkáváme jednotlivce i partičky otužilců, kteří neodolají ponorům v chladné vodě. Mnozí z nich si v minulosti nedovedli ani představit, že by někdy do ledové vody vkročili.

Proč se otužovat

Otužování přináší euforii, radost i nové přátele. Má také blahodárné účinky na naše zdraví. Ponory do chladné vody nám pomáhají budovat silnější imunitu i psychickou odolnost.

otužování

Mnohé otužilce přivedl k otužování kamarád či kamarádka. Někoho zase touha posílit právě již zmíněnou imunitu a tím se stát odolnějším vůči virovým onemocněním v chladných obdobích. Někoho dalšího přilákala jen zvědavost nebo touha překonat nové výzvy a své hranice.

Mnozí z nás jsme v začátcích museli zdolat pár překážek. Někomu chyběla vůle udělat první krok a otočit ve sprše kohoutkem. Někteří se báli, že voda bude příliš studená. Jiní měli zase obavy, aby z ledové vody nakonec neonemocněli. A tak dále.

Pokud kladete otázky „jak začít s otužováním“ či „jak se otužovat“ a nemáte nikoho v okolí, s kým byste se začali otužovat, můžete se inspirovat malým návodem.

Začněte otužováním ve sprše

otužování

Otužování ve sprše – na konci každodenní sprchy, ideálně ranní, si na sebe pusťte studenou vodu. Pokud je vám to hodně nepříjemné, začněte postupně a každý den o něco snižte teplotu vody. Také zkuste pobyt ve studené sprše postupně zvyšovat na cca 3-5 minut.

Nenechte se odradit prvním nepříjemným pocitem a vydržte si dávat studenou sprchu pravidelně 10-14 dní. Uvidíte na vlastní kůži, jak se vaše tělo začne přizpůsobovat a uvnitř budete cítit pocit štěstí a blaha. Ne každému však studená sprcha vyhovuje, např. tím, že ve sprše nedojde k rovnoměrnému ochlazení těla najednou. Naštěstí existují i jiné cesty.

Otužování na volné vodě

Pokud máte v blízkosti svého bydliště rybník, splav či jinou volnou vodu, je to značka ideál. Když se začnete pravidelně koupat v přírodě od začátku podzimu, bude se vaše tělo postupně přizpůsobovat chladu. Tímto způsobem dáte i vy tělu šanci se naučit termoregulaci a po každém ponoru do studené vody se vaše tělo samo naučí zahřívat na běžnou provozní teplotu.

jak se otužovat

Pokud budete chtít pokračovat i v hodně mrazivých dnech, kdy se na vodě tvoří krusty ledu, buďte opatrní. Nechoďte se v tomto období otužovat sami. Je snadné přecenit své síly a taky ve dvou a více lidech je větší zábava.

První dny v opravdu mrazivém počasí stačí ponor jen na pár vteřin a další ponory případně prodlužovat. Je potřeba, aby se každý sám za sebe naučil vnímat své tělo a vycítil své hranice.

Otužování je dlouhodobý proces. Proto je dobré nepřepálit začátek, vnímat své tělo a jeho reakci na chlad. Nesnažte se vyrovnat otužilcům ve svém okolí za každou cenu. Každé tělo vnímá a reaguje na chlad jinak. Co jednoho posílí, může druhému ublížit.

V mapě otužmíst si můžete vyhledat místa na otužování ve vašem okolí.

Otužování v sudu

Pokud jste majitelem domu či terasy, která zvládne dlouhodobé zatížení sudu s vodou, můžete využít i tuto variantu. Nevýhodou otužování v sudu je udržování teploty vody. Teplota vody v sudu je nestálá. Díky malému objemu se se změnou počasí rychle mění. Jeden den to může vypadat na otužování. Další den budete nuceni do sudu přisypat led nebo naopak sůl, aby vám voda nezamrzla a sud neponičila.

Sudy na otužování mohou být ze dřeva či plastu.

Čemu se při otužování vyhnout

  1. Pokud vás napadne se venku začít otužovat v mínus 10, tzn. začít ve vysekané ledové díře, měli byste mít na paměti:
    • Je fajn mít s sebou parťáka, protože nevíte, jak vaše tělo bude reagovat.
    • Začít s ponorem na 30 vteřin. A další dny ho případně prodlužovat.
    • Vzít si s sebou teplé oblečení a nepromrznout už při vysekávání díry do ledu.
  2. Vyhněte se lámání rekordů a natahovat ponory na dlouhé minuty.
  3. Nenuťte se každý den vydržet předem určenou porci minut. Je třeba se naučit vnímat své tělo. Někdy může být 1 minuta až příliš a jindy zase bude 5 minut málo. Může to ovlivnit třeba jen vaše aktuální rozpoložení.
  4. Otužování nejsou závody. Nepoměřujte se s ostatními.
  5. Nenechte se zatáhnout do boje mezi přívrženci Wim Hofa a jeho odpůrci. Otužování je tady pro všechny. Každému z nás to vyhovuje dělat lehce jinak a má právo se otužovat po svém. Ale to neznamená, že to ostatní dělají špatně.

Co při otužování dělat

  1. Užívejte si to.
  2. Učte se vnímat své tělo a jeho reakci na chlad a také vnímat následnou termoregulaci.
  3. Otužujte se pravidelně. Jde o dlouhodobý proces.
  4. Ve vodě dýchejte pomalu a zhluboka.
  5. Po otužování se zahřívejte pohybem.
  6. Nezapomeňte si vzít teplé oblečení.
  7. Pokud se vám hůře prokrvují končetiny nebo máte komplikovaný vstup do vody, nebojte si vzít neoprenové boty, rukavice či teplou čepici.
  8. Nebojte se poradit se zkušenými otužilci. Ty najdete např. v otužileckých klubech.

Máte chuť zveřejnit své zkušenosti s otužováním? Pošlete nám ho mailem a s fotografiemi na info@otuzmista.cz. Rádi ho pod vaším jménem zveřejníme v naší sekci článků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *