Zachariáš a studená voda

Recenze: Daniel Rušar – Zachariáš a studená voda

Zachariáš a studená voda je krásný příběh o tom, jak se malý kluk poprvé setkává s fenoménem zvaným „studená voda“, který napsal Daniel Rušar.

„Jak může vydržet plavat v tak studené vodě?“ Ptal jsem se dál. „Nevím“, řekl. Otřepal se ze zimy a dal si ruce do kapes tlusté bundy. „Pojď se ohřát dovnitř“, řekl.

Zach a táta

V období, kdy jsem začal s otužováním, jsem tak nějak přirozeně chtěl vysvětlit svým dětem, proč to dělám. Ale vyprávějte malým klukům, jak je to super pro vaše tělo, že studená voda snižuje stres a zvyšuje odolnost vašeho ducha. A že se při tom cítíte skvěle, zatímco ti prcci venku mrznou :-). Sám jsem si přitom kladl otázku, kdy je dobré začít s otužováním dětí.

Když jsem však objevil knihu „Zachariáš a studená voda“, rázem jsem byl pln očekávání, jaký že to příběh spatřil světlo světa a s nadšením jsem se pustil do četby.

Zlomový moment pro Zachariáše přichází tehdy, když spatří plavat plavce v chladném moři. Tento obraz v něm vyvolá tak silný dojem, že si klade otázky jak to dokáže. A jednoho dne se rozhodne začít postupně otužovat. Nejprve však tím, že se méně obléká. To však naráží na přímý odpor rodičů i okolí.

„Obleč si tu bundu, prosím.“ „Opravdu nechci, mami.“ „Bude ti zima.“ „Mně je teď teplo.“ „Ale bude ti zima.“

Tento příběh není jenom pro děti, ale je i pro nás rodiče. Ukazuje nám totiž, jak probíhá klasická komunikace s dětmi. A také jaké vzorce jsme převzali od našich rodičů nebo našich blízkých. Pro mě osobně to je krásné zrcadlo. Upozorňuje mě na to, jak mluvím se svými syny nejen o tomto tématu.

Zachariáš postupně získává na svou stranu své blízké a dokonce najde i lehce překvapivého parťáka, který se s ním začne otužovat. A tak se studená voda stane „přítelem“ našeho malého hrdiny.

Novodobých pohádek a poučných příběhů pro děti vzniká v dnešní době poměrně hodně. Některé jsou lepší a některé horší. Ale tento příběh nejen že je o otužování dětí, ale zároveň dává návod, jak by mohly děti komunikovat s rodiči a jak mají rodiče naslouchat a komunikovat se svými dětmi.

A tak studená voda nejen že pomáhá fyzickému a duševnímu zdraví, ale mohla by přispět díky knihám jako je „Zachariáš a studená voda“ i ke zdravější komunikaci mezi rodiči a dětmi.

Klukům jsem už knížku četl několikrát a líbí se jim stejně jako mě. A už běhali bosky ve sněhu 😉

Seznam všech článků naleznete zde.

Máte chuť zveřejnit svou recenzi o nějaké knize? Pošlete nám ji mailem s fotografiemi na info@otuzmista.cz. Rádi ji pod vaším jménem zveřejníme. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *