Recenze: Antarktická míle – Lynne Coxová

Antarktická míle

Inspirativní, místy až dechberoucí životní příběh plavkyně Lynne Coxové popisuje obdivuhodné plavby a rekordy ve studených vodách. Zároveň je také ukázkou, kam člověka dovede odhodlání a urputnost jít si za svými cíli.

Celý svůj příběh popisuje od raných začátků, od plaveckých tréninků v devíti letech v uzavřených bazénech v New Hampshiru, s čím se jako malá holka musela potýkat a jak složitá cesta vedla od plavání v bazénu k plavání na otevřené vodě.

Lynne coxová

V knize popisuje své největší plavecké úspěchy v chladných vodách. Začínají přeplaváním průlivu mezi ostrovem Santa Catalina a pobřežím Kalifornie již ve 14 letech (32,1 km). Zdolání kanálu La Manche dokonce ve světovém rekordu (mužském i ženském) za 9 hodin a 57 minut už v pouhých 15 letech (36 km).

Přeplavání Cookova průlivu mezi Severním a Jižním ostrovem na Novém Zélandu (22 km), které ztěžují přílivové vlny, silné větry a žraloci. Překonání Beringova průlivu (4 km, průměrná letní teplota vody 3 °C), který spojuje Severní ledový a Tichý oceán, kde se proudy pohybují běžně 5 km/h, je označováno jako nejdrsnější místo planety pro zimní plavce. Lynne jej přeplavala za 2 hodiny a 6 minut. Její vrcholnou plavbou bylo uplavání Antarktické míle (1,06 míle) ve vodě o teplotě 0 °C ve 25 minutách na pobřeží Antarktidy.

Každý úsek knihy Antarktická míle, který je věnován nějakému plaveckému úspěchu, je strhujícím příběhem, od kterého se čtenář jen stěží může odtrhnout.

V knize Antarktická míle Lynne Coxová také líčí spolupráci s lékaři a vědci, kteří zkoumají vliv chladu na člověka. Dočtete se, jakou vnitřní teplotu měla při svých pokusech, jakým způsobem tuto teplotu měřili přímo při plavání a při jaké vnitřní teplotě doktoři odhadovali, že se u plavce začne projevovat hypotermie. Lynne také popisuje, jakým způsobem může sám plavec ve vodě při plavání hypotermii rozpoznat.

Po přečtení knihy musím uznat, že Lynne dosáhla svých cílů nejen pílí, ale také díky štěstí na lidi, kteří ji při plnění po celou dobu s radostí doprovázeli a pomáhali. U některých svých pokusů popisuje všechny členy svého týmu a jejich role jako jsou lodivodi, navigátoři, potápěči vyhlížející žraloky, zmínění doktoři, novináři a další.

Knihu Antarktická míle si určitě nenechte ujít. Jde o strhující příběh plný inspirace vám dá více než jen příjemné čtení.

Všem otužilcům přeji krásný den!

Seznam všech článků naleznete zde.

Máte chuť zveřejnit svou recenzi o nějaké knize? Pošlete nám ji mailem s fotografiemi na info@otuzmista.cz. Rádi ji pod vaším jménem zveřejníme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *